Nowy gatunek dinozaura, spokrewniony z tyranozaurem, odkryto w Chinach. Naukowcy odkopali czaszkę i żuchwę dinozaura. O swoich badaniach donoszą na łamach pisma "Cretaceous Research".
Najstarszy znany naukowcom problem z zębami miał gad żyjący 275 mln lat temu. Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Naturwissenschaften".
Choć aminokwasy, związki chemiczne, które budują białka, mają dwie wersje – lewo- i prawoskrętną – żywe organizmy na Ziemi składają się tylko z aminokwasów lewoskrętnych. Dlaczego? Nie wiadomo. Wiadomo za to, gdzie takie cząstki się tworzą.
Na razie kupno produktu oznaczonego znakiem Fairtrade jest dobrowolne. I niech tak zostanie.
Archeolodzy odkryli w Chrobrzu dwa kurhany najprawdopodobniej z V - VI wieku n.e. Jeśli potwierdzi się badanie wieku kopców, będzie to znalezisko wyjątkowe - informuje PAP dr Piotr Włodarczak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (IAiE PAN) w Krakowie.
Nowej generacji jaja - wzbogacone o m.im. witaminy i kwasy tłuszczowe omega 3- opracowują wrocławscy naukowcy. Z takich jaj doskonałych powstaną później - pierwsze na rynku - "jajeczne" suplementy diety, pomocne w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnych.
Austriacki urząd ds. zabytków poinformował w piątek o "bajecznym" znalezisku ponad 200 sztuk biżuterii i innych cennych przedmiotów sprzed około 650 lat. Szczęśliwym znalazcą jest pragnąca zachować anonimowość osoba prywatna.
Zaledwie 3 surowe kurze jajka są w stanie utrzymać ciężar dorosłego człowieka. Ze względu na swój kształt i przeznaczenie, czyli ochronę zarodka, jajko to niezwykle wytrzymała konstrukcja - przypominają fizycy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek o ponad 6500 przypadkach odry w 33 krajach europejskich. Najwięcej zachorowań notuje się we Francji.
W lasach na przeważającym obszarze Polski występuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego - poinformował w czwartek Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL). W ciągu ostatniej doby w lasach wybuchło 99 pożarów.
Międzynarodowa grupa naukowców, kierowany przez Polaków, odkryła - zachodzący w mózgu - mechanizm wyzwalający lęk wywołany stresem. Wyniki swoich badań naukowcy właśnie opublikowali w piśmie "Nature" - poinformował współautor badań prof. Ryszard Przewłocki.
Gospodarstwo leśniczego w Sokolikach w Bieszczadach odwiedził w ostatnich dniach bytujący tam niedźwiedź brunatny. Drapieżnik nie wykazywał oznak zaniepokojenia - poinformował w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Kleszcze mogą nas zaatakować nawet w warszawskich Łazienkach, a szczepionka chroni tylko przed jedną z kilku przenoszonych przez nie chorób - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej w Państwowym Zakładzie Higieny.
Agencja NASA ostatecznie wyznaczyła na 29 kwietnia start wahadłowca Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Decyzję podjęto po dokonaniu oceny stanu przygotowań sześcioosobowej załogi, pojazdu i jego systemów napędu - poinformował we wtorek przedstawiciel NASA.
Żołna jest w Polsce rzadkim ptakiem, ale od kilku lat ornitolodzy obserwują wzrost jej liczebności w województwie świętokrzyskim - poinformował PAP ornitolog Bogusław Sępioł. Żołny gniazdują w norkach wykopanych w skarpach.
Gliniana tabliczka odnaleziona w greckiej wsi Iklaina zawiera najstarszą inskrypcję w piśmie linearnym B, którym posługiwali się Grecy około 3,5 tys. lat temu. O odkryciu informuje serwis "National Geographic".
Podczas swojej ewolucji po odłączeniu się od dinozaurów ptaki wcale nie traciły węchu - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
O chorobach oczu i ich zapobieganiu mówi okulista dr Lilianna Jastrzembska.
39-letnia Karine Thiriot po raz pierwszy na świecie urodziła córeczkę po przeszczepienia jajnika pozyskanego od jej siostry bliźniaczki. To złamanie barier naukowych, ale, niestety, także moralnych.
Poród naturalny jest najbezpieczniejszy dla dziecka i matki, a obecnie może on być również łatwiejszy i mniej bolesny - mówili eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.