Z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem w dziedzinie zakażeń, na temat antybiotyków i ich zastosowania rozmawia Tomasz Rożek.
We Francji urodziło się pierwsze dziecko-lekarstwo. Wiadomość przedostała się do opinii publicznej, kiedy parlament rozpoczął debatę nad nowelizacją ustawy bioetycznej.
Dłuższe, trwające ponad 50 minut rozmowy przez telefon komórkowy mogą zwiększyć aktywność mózgu w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny aparatu - informuje "The Journal of the American Medical Association".
Odkryto skamieniałość niewielkiego dinozaura spokrewnionego z tyranozaurem. Miał on tylko po jednym palcu na górnych kończynach - informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Choroba okrutnie atakuje nie tylko mózg, ale i ludzkie więzy. Chory zamyka się w swoim świecie. Niby jest, ale jakby coraz mniej. Alzheimer zadaje ból pacjentowi i jest przyczyną ogromnego cierpienia jego bliskich.
Polska jest w grupie krajów o najwyższym spożyciu czystego alkoholu na dorosłego mieszkańca. Przy średniej światowej 6,13 litra, w Polsce wypija się 13,3 litra - wynika z opublikowanego w piątek raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Niebawem ruszy wspólna strona internetowa Stolicy Apostolskiej i Włoskiej Agencji Kosmicznej poświęcona różnym aspektom kosmologii – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”.
Zaczyna się zwykle tak samo: na giełdzie starych sprzętów albo w internecie dostrzegają model, który w dzieciństwie stanowił szczyt marzeń. Może to być np. Atari 800 XL albo Commodore 64. A potem to już samo leci.
Jedna z gwiazd z konstelacji Wężownika, Zeta Ophiuchi, niezwykle jasna i widoczna z Ziemi gołym okiem, pędzi w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością prawie 90 tysięcy kilometrów na godzinę.
No i nie zdążyli! Naukowcy z rosyjskiej stacji położonej na Antarktydzie musieli wracać do domu. Z dowierceniem się do największego zbiornika słodkiej wody poczekają do przyszłego sezonu.
Na całym świecie rosną ceny żywności. Zboża, cukru, mięsa, mleka… Tak drogo nie było od ponad 20 lat, odkąd ONZ-otowska agencja ds. Wyżywienia i Rolnictwa prowadzi regularne badania.
Ludzie starsi, którzy używają więcej niż dwóch języków mają mniej kłopotów z pamięcią, zaobserwowali naukowcy z Luxemburga - informuje internetowy serwis naukowy "EurekAlert".
Producenci leków homeopatycznych wypowiedzieli wojnę Naczelnej Izbie Lekarskiej. Oskarżają ją o naruszenie zasad wolnej konkurencji na rynku leków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Astronauta Mark Kelly, mąż amerykańskiej senator Gabrielle Giffords, postrzelonej w głowę miesiąc temu przez zamachowca, zawiezie w kosmos aparaturę do badania antymaterii i ciemnej materii. Lekarze nie wykluczają, że Giffords obejrzy start.
Elektryzujące! – takie jest Muzeum Energetyki przy elektrowni w Łaziskach Górnych koło Katowic.
Naukowcy z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) pomogą w modernizacji kompleksu akceleratorów Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, w tym Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - poinformował rzecznik IPJ dr Marek Pawłowski.
Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu, idziesz do garażu, wsiadasz do samochodu i jedziesz na najbliższe, choćby niewielkie lotnisko. Tam w ciągu niespełna minuty twoje auto przeistacza się w samolot i po chwili szybujesz już nad drogowymi korkami.
Spożywanie większych ilości błonnika może zmniejszać ryzyko przedwczesnego zgonu, m.in. z powodu chorób układu krążenia, infekcji i schorzeń oddechowych - wynika z pracy, którą zamieszcza internetowe wydanie pisma "Archives of Internal Medicine".
Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem to warunek skutecznej terapii depresji - mówili psychiatrzy na spotkaniu prasowym inaugurującym V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji.
Wielu internautów niewystarczająco zabezpiecza swoje komputery, tym samym ułatwiając ich przejęcie przez crackerów i zamianę komputera w zombie - ostrzega w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Durka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.