Naukowcy pracujący na stanowiskach archeologicznych w zachodniej Syrii dokonali odkrycia pozostałości budowli z okresu bizantyjskiego oraz wydobyli cenne artefakty z grobów na starożytnym cmentarzysku - informuje serwis internetowy Global Arab Network.
Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkrył zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi.
Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowej części Peru pozostałości dwóch kompleksów pogrzebowych Inków - informuje serwis internetowy Living in Peru.
Słynny polski pisarz Stanisław Lem zostanie patronem pierwszego polskiego satelity - zdecydowali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pod koniec 2011 roku.
Ponad 244 tysiące mieszkańców Niemiec nie zgodziło się dotąd, aby ich domy pokazane zostały w ramach aplikacji "Street View" - poinformował koncern internetowy Google.
Astronomowie z Francji i Wielkiej Brytanii wyznaczyli dystans do najodleglejszej galaktyki we wszechświecie. To pierwsze potwierdzone obserwacje galaktyki, której światło przedarło się przez wczesne "ciemne wieki" wszechświata.
Wspólnota z Taizé to jedna z najbardziej zdumiewających inicjatyw XX wieku. Jej pomysłodawcą i założycielem był młody Szwajcar, brat Roger, który w latach czterdziestych – w samym środku wojny – przybył do Francji, by zrealizować swoją ideę w niewielkiej burgundzkiej wiosce.
Zespół egipskich archeologów prowadzący wykopaliska na stanowisku w Gizie pod Kairem odkrył grobowiec kapłana sprzed 4400 lat - informuje serwis internetowy Heritage Key.
Polski miłośnik astronomii odkrył swoje kolejne supernowe - poinformował portal Astronomia.pl. Grzegorz Duszanowicz zaobserwował niedawno jako pierwszy dwie supernowe, co zwiększyło łączną liczbę jego odkryć do 10 takich obiektów.
Prasa pisała, że odkrycie uhonorowane tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii jest niemedialne. Przesada.
Z powodu zawału serca w Polsce codziennie umiera blisko 100 osób. We wtorek zainaugurowano kampanię: "I love (serce). Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!", która ma zachęcić Polaków do prowadzenia zdrowego trybu życia, który ma duże znaczenie w zapobieganiu chorobom serca.
Komisja Europejska zaproponowała we wtorek w UE 5-letni zakaz klonowania zwierząt w celu produkcji żywności i zakaz wprowadzania na rynek żywności pochodzącej od takich zwierząt. Nie dotyczy to np. importowanego nasienia i zarodków pochodzących z klonowania.
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano w tym roku za odkrycie i badania grafenu. Materiału przyszłości.
W Argentynie odkryto najstarsze skamieniałości roślin, które skolonizowały ląd - piszą odkrywcy na łamach "New Phytologist".
Chciałbym odnieść się do artykułu Przemysława Kucharczaka „Skąd biorą się sadzonki?”. Chodzi mi o dwie sprawy: stwierdzenia, że „drzewo i tak by zginęło, bo jest chore” oraz monitoringu na leśnych ścieżkach.
Król dinozaurów - Tyrannosaurus rex - nie polował wyłącznie na inne gatunki dinozaurów; zjadał również swoich braci - uważają amerykańscy paleontolodzy. Naukowcy odkryli na kościach T. rexa ślady ugryzień pozostawione przez inne osobniki tego samego gatunku.
Pierwszy doustny lek na SM - fingolimod, ostatnio zarejestrowany w USA, to dowód na ogromny postęp w terapii chorych na stwardnienie rozsiane (SM) - mówili naukowcy na 26. Kongresie Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badania Stwardnienia Rozsianego (ECTRIMS).
Regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Breast Cancer Research".
Według Mariusza Ignatowicza z PricewaterhouseCoopers, przyjęta w czwartek przez Radę Ministrów ustawa refundacyjna doprowadzi do tego, że pacjenci zapłacą więcej za leki. Ekspert pozytywnie ocenia natomiast rządową ustawę o działalności leczniczej.
Szwajcaria ma najdłuższy tunel na świecie. W piątek o godz. 14.17, po 25 latach planowania i ponad 10 latach prac budowlanych, przewiercono tunel pod Przełęczą Świętego Gottharda, mający 57 km długości.