Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii, rozwinął się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci i został nazwany hipotezą higieniczną. Hipotezę tę podważa nowy artykuł opublikowany w "Science Immunology".
Szczury, trochę podobnie jak ludzie, potrafią wyobrażać sobie różne miejsca i przedmioty. Naukowcy zauważyli to z pomocą wirtualnej rzeczywistości i skanerów mózgu.
Naukowcy z pomocą bakterii zamieniają plastikowe odpady w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji perfum, leków czy np. nylonu.
Komórki ssaków mogą z korzyścią dla siebie wchłaniać wirusy zabijające bakterie - informuje pismo "PLOS Biology".
Skojarzenia pomiędzy zapachami a kolorami mogą być wystarczająco silne, aby zniekształcić nasze postrzeganie kolorów - informuje pismo "Frontiers in Psychology".
Nowy rodzaj owadów odkryto w jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie lasów deszczowych - informuje czasopismo "ZooKeys". Jak na razie jego jednym przedstawicielem jest osa Capitojoppa amazonica.
W słojach drzew sprzed ponad 14 tys. lat naukowcy odkryli ślady najpotężniejszej jak dotąd, zarejestrowanej burzy słonecznej. Gdyby nastąpiła dzisiaj, spowodowałaby katastrofalne straty.
Wrażliwość mózgu na insulinę może być zależna od tego, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta - informuje "Nature Metabolism". Może to tłumaczyć przedmenstruacyjne zachcianki pokarmowe i zwiększenie apetytu w tym okresie.
Catasticta copernicus - tak nazwano, na cześć Mikołaja Kopernika, nowy gatunek motyla, którego badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli w peruwiańskich Andach.
Mózgi psów wykazują zdecydowanie większą wrażliwość, kiedy mówi się do nich w określony, inny niż do ludzi, sposób. A jeszcze większą, gdy zwracają się do nich kobiety - poinformowano na łamach "Communications Biology".