Aglomerację kilkunastu osad sprzed ok. 2,5 tys. lat skupionych wokół grodu odkryli rzeszowscy archeolodzy na Podkarpaciu. Osady należały do ludności związanej ze scytyjskim kręgiem kulturowym. To najdalej na zachód Europy wysunięte pozostałości tego typu.
W najbliższych dniach planeta Wenus przejdzie w bardzo bliskim sąsiedztwie jasnej gromady otwartej gwiazd o nazwie Żłóbek - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Psy, które pomagają polskim żołnierzom w Afganistanie otrzymały specjalne chłodzące kamizelki. Mają ułatwić im służbę w wysokich temperaturach i przy silnym nasłonecznieniu.
Podczas Światowego Kongresu Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Congress), który odbył się w dniach 4-7 listopada w Marsylii, przedstawiono aktualną wiedzę i zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Na całym świecie w celu ratowania zdrowia i życia pacjentów wykonano już ponad 21 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej.
Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała we wtorek, że szanse na naprawienie usterki i uratowanie misji marsjańskiej sondy Fobos-Grunt są bliskie zera. Ewentualne niepowodzenie wyprawy może spowodować zmianę priorytetów w badaniach kosmicznych Rosji.
Szukając zgubionych kluczy warto mruczeć pod nosem: "klucze, klucze, klucze" i mieć w nosie, co pomyślą inni. Nowe badania dowodzą bowiem, że mówienie do siebie pomaga w poszukiwaniach konkretnego przedmiotu.
Być może jeszcze w tym tygodniu lub na początku następnego w Wielkim Zderzaczu Hadronów nastąpi pełne okrążenie wiązki cząstek - wynika z informacji podanych przez Jamesa Gillies'a z biura prasowego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą. .:::::.
Pomyślnie zakończyła się próba ponownego uruchomienia Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) po poważnej awarii z września ubiegłego roku. .:::::.
Błyszczące probówki i kolby oraz słoiczki pełne obiecującej zawartości czekają od wtorku na młodych eksperymentatorów w nowym laboratorium chemicznym Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.
To pytanie powinien zadawać sobie każdy z nas, ale myślę, że naukowcy szczególnie często.