UOKiK broni homeopatii

Naczelna Rada Lekarska ma zapłacić 50 tys. zł – uznał UOKiK. Przez jej działania lekarze mogli się obawiać wypisywania leków homeopatycznych. A to narusza konkurencję.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że uchwały NRL naruszają konkurencję na rynku leków, szczególnie środków homeopatycznych na receptę. Zdaniem urzedu, na skute działań NRL lekarze mogą się wycofać z przepisywania tych leków. To spowoduje utratę dostępu do rynku przez producentów tego typu specyfików.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zapowiada odwołanie od tej decyzji.

Samorząd medyczny już kilka lat temu przypomniał, że kodeks etyki lekarskiej nakłada na lekarza obowiązek stosowania metod, których skuteczność jest udowodniona naukowo. Tymczasem do rejestracji produktu homeopatycznego, nie trzeba udowadniać jego skuteczności. Wobec tego NRL uważa, że używanie pojęcia „lek homeopatyczny" jest nadużyciem.

Naruszenie kodeksu etyki lekarskiej podlega badaniu w postępowaniu dyscyplinarnym, które może się zakończyć nawet odebraniem prawa wykonywania zawodu. UOKiK informuje w swoim komunikacie, że postępowania dyscyplinarne w związku z homeopatią rzeczywiście były prowadzone.

Urząd deklaruje, że interesują go wyłącznie kwestie dostępu do rynku, a nie ocena skuteczności tych czy innych środków leczniczych.  UOKiK prowadzi jednak jeszcze jedno postępowanie, dotyczące istoty sporu o homeopatię. Skargę zgłosili przeciwnicy tej metody. Chodzi o używanie przez producenta „lek", co - ich zdaniem - narusza prawo pacjentów do rzetelnej informacji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOMEOPATIA

 • mama
  27.07.2011 18:51
  Zaprzysiężonym bojownikom o czystość zasad w medycynie życzę dobrego samopoczucia- ja również tego samego życzę. Stosowanie homeopatii wprowadziło bardzo duży zamęt w mej rodzinie, najwięcej złego doświadczyly moje dzieci- tu patrz modlitwa kaplana o uwolnienie nad całą rodziną- przykre konsekwencje odeszly- gdzie? To juz nie moja sprawa. Podczas każdej ciązy stosowałam homeopatyczne majstersztyki - aplikowalam je sobie,mezowi, dzieciom. Stąd moja determinacja dosc mocno zaznaczona w komentarzach. Na marginesie- lekarze medycyny, dr nauk medycznych- ic hopinie bardziej się liczą ,aniżeli takiego szaraka jak ja- uwazają iz homeopatia dziala na zasadzie placebo- dlatego zamiescilam tę wklejkę w komentarzu.
 • mama
  02.08.2011 18:24
  Księza egzorcyści - ich słowa są niepodważalne- uważają iz homeopatia jest zagrożeniem duchowym - wierzę takze osobom dającym świadectwo- dawnym przedstawicielom handlowym sprzedającym produkty homeopatyczne- sami byli zmuszeni korzystać z wizyt u ks egzorcystów. W ich domach podczas egzorcyzmow działy sie przerazające sceny- Homeopatia ma sie bronic sama? Czyste kpiny drogi panie Cynicku- Czyste kpiny waćpanie serwujesz
 • CYnick
  06.08.2011 12:42
  Nieco bliżej tematu.
  NRL jest obligatoryjną formą stowarzyszenia lekarzy. Niech wylewa łzy nad kulejącym (zbyt często zmieniającym się) systemem kształcenia lekarzy i stanem placówek akademickich, na które spadły wszystkie współczesne plagi. Niechęć do zmian wśród elit jest aż nadto widoczna.
  Poruszany temat chyba jest więc zastępczy. Na kilometr pachnie biznesem. Stąd chyba słuszna ingerencja UOKiK. Módlmy się za lekarzy!

  Niestety ubolewam, że dołączany jest do tego aspekt religijny.
  Według mnie jest on na rękę tym, którzy nie mają pomysłów duszpasterskich i kręcą swoje lody skupiając rozmaitych "zwolenników" zagrożeń duchowych lub tego, czy innego radia. Zamiast na Kościół małych wspólnot zapanowała moda na katolicki kościół światowy zewsząd zagrożony (tylko nie przez nas samych). Ludzie "po przejściach" stają się ekspertami od zagrożeń i nauczycielami. Utrzymanie poziomu emocji gwarantuje zakrycie pustki ewangelizacyjnej i daje poczucie realizacji. Istna misja-samograj. Kryzys wiary nam nie grozi, bo jesteśmy przeciw zagrożeniom duchowym!

  Na szczęście w internecie jest możliwość sprawdzenia kto po kim powtarza, kopiuje, odgrzewa lub głosi często nieaktualne już argumenty albo ignoruje fakty itd.itp.
  Śpiewając w chórze sprawdzajmy, czy to wciąż ten sam chór.
 • Okultyzm nie leczy
  31.12.2014 09:29
  Zwolennikom homeopatii proponuję w wyszukiwarce google.pl wpisać dwa wyrazy HOMEOPATIA OKULTYZM. Broń nas Panie Boże.

  Wspomniany dr Bopp nie ma wątpliwości, że homeopatia spokrewniona jest z okultyzmem. Sam zresztą Hahnemann twierdził, że zasady swojej metody leczenia zostały mu przekazane podczas seansu spirytystycznego. Hahnemann już w młodości przystąpił do wolnomularzy.


  Jeśli ktoś choćby nawet doznał małych czy większych uzdrowień dzięki homeopatii czy uzdrowicieli, zapewne w przyszłości będzie miał problemy z innymi niespodziewanymi chorobami.

  Leczenie okultystyczne, bioenergio terapia ma związek z siłami nam nie znanymi - pochodzącymi od zła. Dlatego na początku daje efekty aby wciągnąć zbłąkanego człowieka, a później bezlitośnie go niszczyć.

  Uważajcie na wszystkie wynalazki - Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła

  Bioenergio terapia, homeopatia i inne wynalazki niewytłumaczalnego działania nie leczą tylko zmieniają symptomy choroby, a później są zaczątkiem poważniejszych schorzeń - bo to OKULTYZM i wiedza zakryta dla nas niebezpieczna.

  OTWÓRZ OCZY i zacznij widzieć zagrożenia zanim niewinne osoby czy dzieci w to wciągniesz!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.