W Hiszpanii odkryto najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy. Łuk jest bardzo dobrze zachowany.
W gwatemalskim mieście Xultun archeolodzy odkryli zaskakujące malowidła z cyklami astronomicznymi.
Irak zerwał współpracę archeologiczną z USA, ponieważ Waszyngton nie zwraca mu wywiezionych po inwazji w 2003 roku archiwów żydowskich - powiedział iracki minister ds. turystyki i archeologii Liwa Smisim. Sprawa jest od lat kością niezgody między obu krajami.
Metodą datowania węglowego naukowcy z Oksfordu potwierdzili, że kość śródręcza według tradycji należąca do św. Jana Chrzciciela pochodzi z początku I w., a zatem z czasów, w których prorok żył.
Archeolodzy odkryli w środkowym Izraelu skarb złożony ze srebrnych i złotych monet oraz biżuterii sprzed około 2000 lat - informuje serwis internetowy Jerusalem Post.
Archeolodzy odnaleźli na dnie Morza Bałtyckiego u wybrzeży Szwecji pozostałości drewnianych pułapek na ryby sprzed około 9000 lat - informuje serwis internetowy BBC News.
Polscy archeolodzy przez najbliższe pięć lat będą mogli kontynuować wykopaliska prowadzone od 2008 roku w antycznym mieście Tyritake na Krymie - w środę podpisano stosowną umowę pomiędzy stronami: polską i ukraińską.
Archeologia eksperymentalna, inaczej doświadczalna, jako metoda badawcza będzie głównym hasłem dwudniowego 17. Jarmarku Archeologicznego, który dziś rozpoczyna się w Grodzie Piastów na wczesnośredniowiecznym osiedlu Zawodzie w Kaliszu.
Dwa pochodzące ze średniowiecza szkielety ludzi, przebite kawałkami żelaza, aby uniemożliwić przemianę w wampiry, zostały znalezione niedawno w bułgarskim mieście Sozopol, w pobliżu Burgas, nad Morzem Czarnym.
W miejscu, gdzie 2 tys. lat temu wytapiano żelazo, powstała starożytna wioska. Można tutaj z bliska poznać tajniki starożytnego hutnictwa, a w odtworzonych starych chatach – ulepić garnek z gliny lub utkać płótno.