Wbrew dotychczasowym poglądom, objawy oparzenia słonecznego mają związek z uszkodzeniem RNA, a nie DNA - informuje pismo "Molecular Cell".
Badania genetyczne wskazują, że w prehistorycznej Anglii epoki żelaza dziedziczenie dokonywało się po linii żeńskiej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Genomy ludzi współczesnych najwcześniej zamieszkujących Europę - zsekwencjonowali badacze z międzynarodowego zespołu. O wynikach prac donoszą na łamach tygodnika "Nature".
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Żywiły się oczywiście także zwierzętami.
Zdobyta wiedza ma znacznie ułatwić diagnostykę.
Naukowcy zauważyli, że gen o nazwie OSER1 może mieć kluczowe znaczenie dla długowieczności człowieka, a także wielu innych organizmów. Odkrycie może pomóc w opracowaniu terapii związanych z wiekiem chorób.
W analizie genetycznej naukowcy powiązali ryzyko rozwoju anoreksji z byciem tzw. skowronkiem, czyli tendencją do wczesnego wstawania. Z chorobą wiąże się także bezsenność.
Dwa gatunki spokrewnionych ze sobą nicieni, które do tej pory uważano za identyczne, dzielą miliony lat niezależnej ewolucji - dowiodły badania z udziałem Polki. Opisano je na łamach "Nature Communications".
Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy zsekwencjonował chromosom Y. Oznacza to nowe, kluczowe informacje na temat rozwoju płciowego, płodności i różnych chorób genetycznych, w tym nowotworów.