Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w "Science". Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni.
Skamieniałość to w naszej wyobraźni na ogół odcisk czegoś twardego, jak pancerz czy szkielet. Ale zdarzają się wyjątki.
Chroniczna infekcja układu oddechowego, czyli gruźlica, była znana, zanim na Ziemi pojawił się człowiek.
Polscy naukowcy opisali nieznanego dotychczas przodka ssaków sprzed 230 mln lat - cynodonta. Rodzaj, nazwany Polonodon woznikiensis, zidentyfikowali na podstawie analiz 22 maleńkich zębów i fragmentu kości ramiennej, wydobytych w cegielni w Woźnikach koło Częstochowy (Śląskie).
Wielkie wylewy law z wulkanów były przyczyną jednego z tzw. wielkich wymierań, z okresu dewonu - wykazali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pozostałości najstarszych znanych roślin, które opanowały ląd, znaleziono w południowej części Gór Świętokrzyskich. Znalezisko ma ok. 440-450 mln lat i stanowi paleontologiczny dowód, że rośliny lądowe ewoluowały z form przypominających mszaki.
Szczątki dunkleosteusów - ogromnych, dewońskich ryb pancernych odkryto w miejscowości Płucki w gminie Łagów (Świętokrzyskie). To jeden z największych morskich drapieżników w historii życia na Ziemi - powiedział dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.
Szczątki żółwia morskiego sprzed 148 mln lat odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie). To znalezisko pomaga lepiej zrozumieć ewolucję tych zwierząt i ich przystosowanie do środowiska.
Miały ponad dwa metry długości, okrywała je wytrzymała niczym kolczuga łuska, a swoje ofiary ogłuszały potężnymi pyskami - tak wyglądały prehistoryczne ryby, których szczątki odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie).
W Kanadzie znaleziono dowody na to, że życie istniało na Ziemi prawie 3,8 miliarda lat temu. To o kilkaset milionów lat wcześniej, niż dotychczas sądziliśmy.