Ciepła zima i budząca się pomału do życia przyroda zachęcają do pierwszych prac w ogródku. Co można zrobić w marcu?
Od dobrze dobranej poduszki i materaca wiele zależy. Czym kierować się przy ich wyborze i na co zwracać uwagę, aby dobrze się wysypiać?
Jest rybą bardzo popularną na naszych stołach. Podawaną z różnymi dodatkami i na wiele sposobów. Serwowana jako dodatek – przekąska, danie obiadowe czy kolacyjne.
Epidemia to czysta matematyka, choć oczywiście leczenie chorych to już medycyna. Natomiast podejmowanie decyzji o strategii walki z wirusem to także szeroko pojęta polityka, gospodarka, biznes i społeczeństwo. Współczuję tym, którzy nie mając pełnych danych, muszą podejmować tak trudne decyzje.
Co za dużo, to niezdrowo.
Z bociana białego zrobiliśmy symbol narodowy i przy okazji dołożyliśmy mu nieco cech, których nie ma: wierność sobie i gniazdu, łagodny charakter, troska o swoje pisklęta. A jak jest naprawdę?
Betelgeza, czerwony nadolbrzym znajdujący się kilkaset lat świetlnych od nas, (chyba) jednak nie wybuchnie. Jego dziwne zachowanie, jakie notowano w ostatnich tygodniach, (chyba) zostało wyjaśnione.
Jak duży jest Układ Słoneczny?
Wojowanie statystyką jest wyjątkowo wygodne. I wyjątkowo nie fair. Bo opierając się na tych samych danych, można uzasadnić tezę, że Polska robi najmniej testów na obecność koronawirusa w Europie oraz że robi ich znacznie więcej niż inni. Jak to możliwe?
Czy mógłbym napisać dzisiaj o czymś innym niż wirus? Temat bywa bagatelizowany, ale to błąd. W takich sytuacjach trzeba zachować zimną krew, bo panika czy histeria tylko pogarszają sytuację. Łatwo powiedzieć.
Cztery miesiące temu nikt tego wirusa nie znał. Trzy miesiące temu słyszeli o nim tylko specjaliści. Dwa miesiące temu temat zaczął powoli pojawiać się w przestrzeni publicznej. Miesiąc temu o wirusie z Wuhanu wiedzieli już wszyscy. Dzisiaj zamienia nasze plany w pył.
Nie każdy kaszel i duszność to zaraz koronawirus. Nie wszystkie objawy oskrzelowe mają podłoże zakaźne.
Jakiej wielkości jest Droga Mleczna?
To będzie prawdziwa rewolucja.
Z czystym sumieniem możemy już podsumować zimę. Była bardzo, bardzo nietypowa. I można by zacząć od słów, że takiej to nie pamiętają najstarsi ludzie… ale nie trzeba uciekać się do zawodnej pamięci. Można spojrzeć w liczby. Co z nich wynika na najbliższą przyszłość?
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW, wspomagani m.in. przez badaczy z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Suzhou w Chinach, zbudowali 5-milimetrowy mikrosilnik zasilany wiązką lasera.
Mniejsze lub większe kawałki tworzyw sztucznych znajdowane są w każdym ziemskim środowisku.
Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziano. W okolicach centralnej czarnej dziury, w odległej od nas o kilkaset milionów lat świetlnych galaktyce, doszło do niespotykanej eksplozji.
Gdy wszyscy powtarzają, że najgorsze przed nami, ja czuję mobilizację, choć wiele osób – raczej rezygnację. Kłopot w tym, że jeśli się poddamy, przegramy, mimo tego, że inni będą walczyć.
Czy mózg może się dogadać z komputerem?