Fragment jednej z najwcześniejszych budowli kamiennych w kraju odkryto na Górze Lecha w Gnieźnie podczas wykopalisk w ramach "Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019". Niewykluczone, że znalezisko datowane na X/XI w. to część siedziby pierwszych polskich władców.
Jak to się dzieje że z gazu, który używamy w naszych kuchenkach, pozyskujemy tyle energii, skoro powstał on z morskich żyjątek?
Badania przeprowadzone na szeroka skale na uniwersytecie w Oxfordzie obrazują wpływ wegetarianizmu na serce i mózg.
Im więcej wiemy o życiu, tym częściej dochodzimy do wniosku, że poradziłoby sobie niemal wszędzie.
Nauczanie chirurgów z wykorzystaniem metody, przy pomocy której szkoli się psy, wynalezienie maszyny do zmiany pieluch czy jedzenie pizzy dla zdrowia to niektóre odkrycia uhonorowane w tym roku nagrodami Ig Nobel. Przyznano je w czwartek na Uniwersytecie Harvarda. Wśród laureatów są także Polacy.
Występujące w polskich Karpatach orliki krzykliwe rozpoczęły odloty do Afryki. "Potrwają kilka dni. Zimę spędzą na sawannach we wschodniej, centralnej i południowej Afryce" - powiedział w środę PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.
Na śniadanie naleśniki, dla gości obiad z deserem - ugotuje prawie wszystko, a zje nawet… robale.
Tomasz Rożek analizuje awarię warszawskiej oczyszczalni ścieków.
Przed kontrowersyjną terapią "zmiany płci" wobec dzieci cierpiących na problemy z identyfikacją płciową ostrzega renomowany brytyjski psychoanalityk i psychiatra David Bell. Konsultant w Klinice Tavistock w Londynie i były prezydent Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego zwraca jednocześnie uwagę, że dyskusję na temat terapii, które mogą wyrządzić dzieciom „poważne i nieodwracalne szkody”, blokują środowiska propagujące coraz powszechniejsze i motywowane ideologicznie praktyki "zmiany płci".
Bogate, nieznane nauce skupisko rytów naskalnych w Uzbekistanie odkrył zespół archeologów z Warszawy. Przedstawień zwierząt, głównie koziorożców, są być może tysiące; te najstarsze wykonano nawet kilka tysięcy lat temu - wstępnie szacują badacze.
Wczesnośredniowieczny gród w Beskidzie Niskim miał aż trzy pierścienie potężnych obwarowań. Mimo to został doszczętnie spalony. Kto w nim mieszkał?
W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim dziewczynka przyszła na świat 56 dni po śmierci mózgu matki. Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w lutym, ale szpital dziecko opuściło kilka tygodni temu.
Spadek, a nawet zaprzestanie uprawy roślin i hodowli zwierząt w niektórych częściach południa Europy może być konsekwencją globalnego ocieplenia dla unijnego rolnictwa - wynika z opublikowanego w środę raportu Europejskiej Agencji Środowiska.
Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - alarmuje dziś PAP, powołując się na opracowanie naukowców z Polskiej Akademii Nauk. - To publicystyczna przesada, daleko idące uproszczenie - komentuje biolog i ekolog lasu prof. Jan Holeksa.
Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - prognozują naukowcy z PAN, w udostępnionym PAP opracowaniu.
Nigdy jeszcze nie udało się podtrzymać tak długo i tak skutecznie funkcji życiowych osoby zmarłej.
Chodzi o to, by uwolnić do atmosfery znajdujący się na jego biegunach lodowy gaz.
W ostatnich tygodniach u bieszczadzkich żubrów stwierdzono kolejne przypadki telazjozy; groźnej choroby powodowanej przez nicienie. Bieszczadzkie stado żubrów liczy ponad 550 osobników.
Ogromne emocje, jakie towarzyszą relacjonowaniu pożarów Amazonii, są w sporej części oparte na nieprawdziwych informacjach. Tomasz Rożek analizuje sytuację.
Ile powinien ważyć tornister ucznia i co zrobić, aby stał się lżejszy?