Choć przecież kuchnia to wręcz idealne miejsce do zadawania naukowych pytań.
I jak oddzielić to, co przypadkowe albo subiektywne, od tego, co zbliża się do obiektywizmu?
Radzi Tomasz Rożek.
Szacuje się, że ok. 120–150 tys. Polaków jest zakażonych HCV. Na wszelki wypadek każdy z nas powinien wykonać test na jego obecność w organizmie.
Przez najbliższe dwa tygodnie będzie we Wrocławiu prowadzona kampania społeczna pt. "Odłącz się" poruszająca kwestię uzależniania od telefonu komórkowego - fonoholizmu.
Wystarczy 10 minut w nagrzanym, zamkniętym pojeździe, by nasze dziecko się udusiło.
"Badania pokazują, że śpiewanie poprawia u dzieci iloraz inteligencji, koncentrację, nastrój, może otwierać człowieka na przekazywanie emocji, jest treningiem w pokonywaniu barier" - mówi w rozmowie z PAP foniatra dr hab. Ewelina Sielska-Badurek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab.
Do 2020 r. naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudują, razem z partnerami europejskimi, superkomputer. Będzie on 10 razy szybszy niż obecnie działający najszybszy komputer w Europie - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W wyniku Wielkiego Wybuchu musiało powstać tyle samo materii i antymaterii. Ale z jakiegoś powodu jedna przetrwała a druga nie. Dlaczego? To pytanie niezwykle ważne, bo znajdując na nie odpowiedź, odpowiadamy na pytanie dlaczego istniejemy.
Reaktor w Czarnobylu był budowany m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona - mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski. Zapewnia, że konstrukcje współczesnych reaktorów są jawne i niemożliwe jest powstanie takich uchybień jak w 1986 r.
Tworzymy narzędzia, które mają ułatwić nam życie. Nie ubezwłasnowolnić, tylko ułatwić.
O tym, że światło wykazuje naturę i falową i cząsteczkową, wiemy od dawna. Wiemy też, że materia może być opisana równaniami falowymi. A co z antymaterią? Czy także ona ma cechy falowe? Czy także ona może być opisana zasadami mechaniki kwantowej?
Ci ciekawe mamy wspólnych genetycznych przodów z wieloma Hiszpanami i Portugalczykami.
Amerykanie chcą najpóźniej w 2024 roku ponownie stanąć na powierzchni Księżyca. Do 2033 roku chcą wylądować na Marsie. Czy to realne? I ważniejsze: czy to sensowne?
To, co brzmi jak scenariusz do filmu science fiction, to realia życia osób dotkniętych rzadką chorobą o podłożu hormonalnym.
Istnieje pozytywny związek między religijnością a dobrostanem psychicznym, a w dodatku jest to związek stosunkowo trwały.
Uczeni z Baltimore mają już czym skutecznie, bezpiecznie i estetycznie zastąpić zniszczoną tkankę mięśniową i podskórną. Wynaleźli żel, który działa jak żelazobeton i gąbka zarazem.
Samochody autonomiczne wkraczają w naszą rzeczywistość. Wydaje się jednak, że przesiadka do pojazdów przyszłości będzie raczej ewolucyjna.
Naukowcy na jednym z austriackich uniwersytetów postanowili sprawdzić, które zwierzę jest bardziej przyjazne – wilk czy pies. No i wyszło szydło z worka.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, który zadziwił środowisko nie tylko lekarzy i biologów.