„– Cóż tam, panie, w polityce? Chińczyki trzymają się mocno!? – Oj, mocno” – Dziennikarz z „Wesela” Wyspiańskiego mógłby wypowiedzieć to zdanie również dziś. „Trzymają się” nie tylko w polityce, ale także w nauce. Chiński lądownik Chang4 właśnie wylądował na „odwrotnej” stronie Księżyca.
Poprzedni prezydent USA, Barack Obama, stwierdził kiedyś, że chciałby, aby człowiek stanął na powierzchni Czerwonej Planety w latach 30. tego stulecia. Chińczycy chcą pierwszy bezzałogowy lądownik posadzić tam wcześniej, a załogowy między 2040 a 2060 rokiem.
Przez kilka miesięcy amerykańscy dyplomaci pracujący na Kubie skarżyli się na ataki tajemniczą bronią. W niektórych relacjach nazywali ją bronią soniczną. Sprawa jest tajemnicza.
Szczyt klimatyczny w Katowicach przeszedł do historii. Teraz, gdy kurz już opadł, a delegaci wrócili do swoich domów, warto przyjrzeć się temu, co podpisano. Jedni twierdzą, że COP24 to sukces, inni – że porażka. Najwięcej jest tych, którzy uważają, że to nowy początek.
Naukowcy ze Stevens Institute of Technology w USA wyprodukowali grzyby, które potrafią wytwarzać prąd elektryczny.
Zdrowie
Technika
Rozwój technologiczny odbiera miejsca pracy, ale równocześnie tworzy inne. Zawody, które dzisiaj wykonujemy, w przyszłości będą jedynie wspomnieniem. Z kolei te, które powstaną, dzisiaj jeszcze nie mieszczą nam się w głowach.
Mogłoby się wydawać, że w chodzeniu nie ma nic ciekawego. Że przecież raz lewa noga, raz prawa. A potem znowu lewa. W życiu codziennym w ogóle nad tą czynnością nie zastanawiamy się. Ona dzieje się automatycznie. A tymczasem…
Jak to się dzieje, że jednym osobom cierpiącym na bezsenność jesteśmy w stanie pomóc, a innym nie?
Na okładce ostatniego magazynu „Science” – jednego z najbardziej prestiżowych periodyków na świecie – znalazł się gigant z Polski: ssakokształtny gad Lisowicia bojani.
Nie tylko duże miasto może się totalnie zablokować w godzinach szczytu. To samo dotyczy telefonów. A właściwie sieci, dzięki którym dzwonimy, ale przede wszystkim mamy łącze internetowe. Dzisiaj, zakorkowane, patrzą z nadzieją na standard 5G.
Pradziejowe osady obronne na terenie dzisiejszej Polski były bardziej powszechne, niż sądzili archeolodzy. Do tej pory z neolitu i wczesnej epoki brązu znano ich około 20. Najnowsze badania na terenie Małopolski wykazały, że było ich blisko dwa razy tyle.
Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. - wynika z nowego badania opublikowanego w "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Obecni na otwarciu 3. Śląskiego Festiwalu Nauki "Katowice" zobaczyli... dźwięk.
Według ekspertki w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego dr Aleksandry Przegalińskiej zakres praktycznych zastosowań AI staje się coraz szerszy, a tylko w 2018 r. doszło w tej dziedzinie do wielu ciekawych zmian.
Archeolodzy odkryli najbogatszy pradziejowy grób z terenu Polski na wschód od Wisły. Wewnątrz znajdowały się m.in. fragmenty naczyń z brązu, posrebrzane ostrogi oraz złoty pierścień, dlatego naukowcy nazwali go grobem książęcym.
Na czym polega nasz problem?
W Polsce żyje 6-8 mln psów, z czego od 70 tys. do 650 tys. to psy zdziczałe.
Półmaski ochronne, które mają chronić użytkowników także przed rozwijającymi się wewnątrz masek mikroorganizmami, opracowali naukowcy z Łodzi. W tym celu wykorzystali włókninę nasyconą związkami działającymi dezynfekcyjnie, ale bezpiecznymi dla ludzi.