Nic tutaj nie jest całkowicie pewne, ale akurat w tym przypadku warto dmuchać na zimne. Gdy cały świat zastanawia się, czy dyktator z Korei Północnej ma broń jądrową i czy jest w stanie jej użyć, w Seulu wiele wskazuje na to, że Korea Południowa obawia się raczej innego zagrożenia. Broni biologicznej.
Pod każdym względem to odkrycie rewolucyjne. Stare babilońskie tablice zostały odczytane przez matematyków z Australii i okazało się, że my – współcześni – sporo możemy się dzięki nim nauczyć. Przy okazji wyszło na jaw, że to nie Grecy wymyślili trygonometrię.
Naukowcy zbadali dane GUS na temat przyczyn zgonów Polaków. Z tej analizy wyłonił się zaskakujący obraz. Okazuje się na przykład, że więcej mężczyzn ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych.
Powstał glonowy robot zdolny dostarczać leki naszym komórkom. Można nim sterować i obserwować go. Mimo tego, że robocik jest tak mały, iż nie da się go dostrzec gołym okiem.
W Kalifornii od kilku tygodni szaleją pożary.
Uzależnienie od gier komputerowych może trafić do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.
…ale czasami używają papierosów.
A wszystko dzięki odpoczynkowi.
Mierzenie czasu wydaje się bardzo proste. Patrzę na zegarek i już. W rzeczywistości sprawa jest bardziej złożona. Pomiar czasu dla małych wartości jest niezwykle skomplikowany. I okazuje się, że jest coraz ważniejszy.
Samouczące się systemy informatyczne znajdują się już w wielu urządzeniach, m.in. w samochodach, szczególnie tych, które nie wymagają ciągłej interwencji kierowcy.
W 1959 r. Polska dostała w darze 9 mln dawek nowej, niesprawdzonej jeszcze szczepionki na polio. Gdyby nie to, choroba mogła nadal zabijać i okaleczać dziesiątki tysięcy dzieci. Dzisiaj pokolenie, które nie ma pojęcia o tamtej epidemii, zastanawia się nad sensem szczepień.
Gdy wszyscy myśleli, że już po niej, Sonda Voyager 1 – najdalej znajdujący się obiekt wykonany ręką człowieka – po prostu włączyła silniki. Nieużywane od 37 lat!
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA), a opublikowanych w „European Respiratory Journal”, wynika, że dieta bogata w świeże warzywa i owoce sprzyja regeneracji tkanki płucnej u osób, które rzuciły palenie.
Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
W liście do Komisji Europejskiej napisaliśmy, że nie prowadzimy gospodarki leśnej na terenie Puszczy Białowieskiej - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak dodał, zamierza się jeszcze spotkać w tej sprawie z odpowiednim komisarzem.
Kolejna edycja Zimowego Ptakoliczenia - akcji, w czasie której każdy może przekazać dane nt. gatunków ptaków obecnych w parkach czy ogrodach - odbędzie się w ostatni weekend stycznia (27-28.01). W tych dniach dla miłośników przyrody przygotowano wycieczki ornitologiczne.
Rozwijamy się, mądrzejemy nie dzięki powszechnej zgodzie, tylko dzięki ścieraniu się racji.
Kobieta ciężarna, u której rozpoznano chorobę nowotworową, może być w większości przypadków skutecznie leczona bez szkody dla rozwijającego się dziecka - mówili eksperci w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.
Jeden z największych zbiorów wczesnośredniowiecznych ziaren zbóż w Europie i największą znalezioną do tej pory kolekcję nasion roślin strączkowych pochodzącą z polskiego grodu z tego okresu, odkryli archeolodzy w Kłodnicy (woj. lubelskie).
Tajemnicze kamienne kręgi, prawdopodobnie służące do wypalania rudy darniowej, odsłonili leśnicy z Nadleśnictwa Lidzbark. "Sarniogórskie Stonehenge", znajdujące się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, zostało odkryte w latach 90. XX wieku.