Kupujemy metki i etykietki. Kupujemy wypromowane znaki firmowe. I kupujemy wyższą cenę. Neurobiolodzy wykazali, że drogie wino smakuje naszemu mózgowi lepiej, gdy wiemy, że jest drogie. Zobaczyli, która część naszego mózgu sprawnie w tej kwestii oszukuje.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powołano ministerstwo odpowiedzialne za rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence).
Z badań ankietowych wynika, że tzw. ciche dni, jako formę ograniczenia kontaktów z osobą, z którą jest się w konflikcie, wykorzystuje około jednej czwartej Polaków.
Wielu z nas zwierząt się boi albo się nimi brzydzi. Niewielu z nas wie, ile im zawdzięczamy. Wystarczy pokrótce przeanalizować to, co stoi na aptekarskich półkach lub w szafkach lekarzy. Oj, niejedna osoba mocno się zdziwi.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że odczuwanie bólu zależy od bodźców z przeszłości.
Historia początków człowieka przypomina układanie puzzli. Nie wiemy jednak, ile jest przed nami ukrytych elementów ani jak wygląda obrazek, który próbujemy uzupełnić. A na dodatek od czasu do czasu zdarzają się niespodzianki, które wszystko wywracają do góry nogami.
Z wynalazkami tak to już bywa, że bardzo szybko się do nich przyzwyczajamy. Ciekawe, czy dla naszych dzieci zupełnie normalne będzie to, że trzustkę, wątrobę albo nerkę będzie można sobie po prostu wydrukować.
W dyskusjach o życiu w kosmosie dominują dwa skrajne stanowiska. Jedni mówią, że życie jest wszędzie, drudzy, że istnieje tylko na Ziemi. I co z tym zrobić?
I nie będzie to gwiazdka, tylko kawałki chińskiej stacji kosmicznej. Nie wiadomo, jak duże będą te fragmenty, nie wiadomo, gdzie uderzą, i nie wiadomo, kiedy dokładnie spadną. Wiemy tylko tyle, że powinno się to wydarzyć w ciągu najbliższych miesięcy.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) chcą zbudować sztuczne naczynia krwionośne. – Chcemy odtworzyć naturalne naczynia wieńcowe – powiedziała dr inż. Beata Butruk-Raszeja z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.
Na Uniwersytecie Warszawskim (UW) otwarto wyjątkowe centrum służące do badania odbiorców mediów.
Gdy coś w naturze jest nieskończenie różnorodne, niewyobrażalnie piękne i jakby dokładnie „zaplanowane”, to zwykle zakładamy, że u podłoża owego zjawiska musi być gigantyczna złożoność. Motylom skrzydła maluje system genetyczny, który wydawał się tak skomplikowany, że do dziś był nieznany.
Poznaliśmy laureatów najważniejszej w świecie naukowym nagrody.
Do dość zaskakującego odkrycia doszło na UMCS w Lublinie.
Postawienie na wodór jako paliwo przyszłości może okazać się szansą dla Polski. Pozwoli nie tylko rozwiązać problem z wydobyciem węgla, ale też zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenia w rozmowie z PAP prezes Toyoty na Europę Środkową Jacek Pawlak.
Kompozytor Hans Zimmer, rockman Roger Waters i popularyzator astronomii Jan Desselberger doczekali się swoich planetoid. Odkrywcami planetoid są astronomowie amatorzy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Nazwy obiektów zatwierdziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
Ok. 120 m średnicy mają pozostałości olbrzymiej świątyni sprzed niemal 7 tys. lat, odkrytej w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie). W jej wnętrzu czczono pamięć przodków, zawierano małżeństwa i świętowano zrównanie dnia z nocą - uważają archeolodzy.
Profesorowie Daniel Gryko - chemik, Krzysztof Pomian - humanista, Andrzej Trautman - fizyk i immunolog Piotr Trzonkowski są laureatami 26. edycji Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Nagrody zostaną wręczone 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Równo 150 lat temu 7 listopada 1867 r. w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla - a zarazem pierwsza kobieta uhonorowana tym najwyższym naukowym wyróżnieniem - inspiruje kolejne pokolenia uczonych.
W ramach budowania konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS systemu nawigacji satelitarnej Beidou (Wielka Niedźwiedzica) Chiny umieściły w niedzielę na orbicie wokółziemskiej kolejne dwa tworzące go satelity - poinformowały chińskie media.