Czasami już tak bywa. Coś, co kiedyś dawało nam fory, dzisiaj jest raczej kulą u nogi. Geny, dzięki którym nasi bardzo dalecy przodkowie świetnie radzili sobie w zimnym i zmiennym klimacie Europy, dzisiaj są źródłem naszych problemów.
Dwóch znanych i bogatych wizjonerów zainwestowało pieniądze w firmę, która bada możliwości hodowli mięsa w laboratorium. Mięsa, które – choć prawdziwe – nigdy nie było… częścią zwierzęcia.
Wysłaliśmy tam kilkadziesiąt sond kosmicznych. Obserwujemy go od wielu, wielu lat z powierzchni Ziemi i z ziemskiej orbity. I wciąż nam mało. Chcemy tam wylądować. Tak, my – ludzie. Tylko po co?
Nie każdy wie, czym jest fipronil. To środek służący do zabijania kleszczy i wszy. Nie wiadomo, jak dostał się do jajek. Wiadomo jednak, że skażony nabiał wykryto już w 15 krajach Unii. W tym w Polsce.
Wzrok jest tym zmysłem, który dostarcza nam największej ilości informacji o świecie. Większość z nas widzi około miliona różnych kolorów. Ale istnieją osoby, których oczy są inne niż wszystkich.
Przyjęło się sądzić, że ludzki mózg jest najbardziej złożoną ze znanych nam struktur. Nie sposób lekceważyć czegoś, co jest zbudowane z 86 mld komórek, które ze sobą współpracują. Jak to działa? Nie wiemy. Być może w rozwiązaniu tej zagadki pomogą nam muszki owocówki.
O próbach zrozumienia działania mózgu opowiada dr hab. Robert Kuba Filipkowski ze Środowiskowego Laboratorium Behawioralno- -Metabolicznego Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie.
Nie musimy niczego suplementować, wystarczy odpowiednia dieta i zdrowa żywność, dlatego tzw. suplementy diety nie są potrzebne, jeśli nie zleci ich lekarz - przekonywał w środę w Warszawie sekretarz stanu w KPRM Jarosław Pinkas.
Niemal połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężkie plecaki - wynika z badania Głównego Inspektora Sanitarnego. W większości przypadków wynikało to z tego, że dzieci noszą w nich nie tylko podręczniki i zeszyty, ale także rzeczy niepotrzebne.
Zagrodę gospodarczą z epoki wczesnego neolitu odkryto podczas badań archeologicznych w Stobnie (Zachodniopomorskie). Ustalenia wskazują, że budynek powstał blisko 7 tys. lat temu.
W trakcie tegorocznych badań pola bitwy pod Kunowicami (obecnie Lubuskie), która była jednym największych starć wojny siedmioletniej (1756-63), naukowcy dokonali interesującego odkrycia. W ziemi znaleźli tzw. zrzut pobitewny, składający się z 29 obiektów związanych z umundurowaniem walczących w tej bitwie żołnierzy.
Większość bocianów białych gniazdujących w tym roku w Lubuskiem wyruszyła w drogę do tzw. ciepłych krajów. Na terenie dwóch największych skupisk tych ptaków w regionie mogą jeszcze pozostawać pojedyncze osobniki - poinformował PAP ornitolog Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Lubuskiego.
Fragmenty celtyckich naczyń ceramicznych odkryli archeolodzy w czasie pierwszych wykopalisk wewnątrz rotundy w Cieszynie (woj. śląskie) - najlepiej zachowanej średniowiecznej konstrukcji tego typu na terenie Polski, której wizerunek jest obecny na banknocie 20-złotowym.
Jest w nas pewien rodzaj nieufności do autorytetów. Do procedur, do tego, co piszą w książkach czy uczą w szkole.
Sąd Najwyższy w Indiach orzekł we wtorek, że prawo dotyczące tzw. szybkich muzułmańskich rozwodów jest niezgodne z konstytucją. Agencje piszą o punkcie zwrotnym dla muzułmańskich kobiet, które od dawna uważały, że przepisy te naruszają zasadę równouprawnienia.
Kilkudziesięciu detektorystów weźmie udział w międzynarodowych badaniach archeologicznych, które odbędą się we wrześniu na Polach Grunwaldzkich. Prowadzone czwarty rok z rzędu poszukiwania mają na celu dokładne zlokalizowanie miejsca bitwy z 1410 roku.
Zbudowano go niemal 6 tys. lat temu z kamieni ważących nawet po kilka ton. Potężny, megalityczny grobowiec w Dolicach (woj. zachodniopomorskie) jest w wiele lepszym stanie, niż sądzono - twierdzą archeolodzy po pierwszych badaniach obiektu.
50 tys. turystów odwiedziło w tym roku Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach. Zazwyczaj odwiedza je ok. 40 tys. osób rocznie. Powodem większego zainteresowania jest 110 rocznica ich powstania -powiedział PAP leśnik Edward Orłowski z nadleśnictwa Komańcza.