W ciągu następnych 20 lat średnia roczna temperatura w Polsce może podnieść się o blisko 1 st. C., a poziom morza wzrośnie o ponad 20 cm - wynika ze scenariuszy opracowanych w projekcie KLIMAT Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Międzynarodowa grupa naukowców (Francuzi, Brytyjczycy, Norwegowie i Duńczycy) chce przetransportować ważącą 7 mln ton górę lodową z Grenlandii do wybrzeży Wysp Kanaryjskich.
Symulowana misja marsjańska Mars500 wejdzie we wtorek na orbitę wokół Marsa, a za dwa tygodnie załogę czeka wirtualne lądowanie na Czerwonej Planecie.
Dzięki torebce kobiety mają przy sobie zawsze i wszędzie to, co im potrzebne. Kobietom pozazdrościli informatycy i stworzyli cloud computing.
Plecak, który poprzez wibrację szelkami zasygnalizuje, że jest otwarty; kombinezon motocyklisty, informujący jego bliskich o wypadku - to nie gadżety z filmu science-fiction, tylko elektroniczna odzież hi-tech, opracowana przez młodych polskich naukowców.
Udało się stworzyć cząsteczki, które mają część głównych cech czerwonych krwinek - poinformowali naukowcy z USA. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie otworzy drogę do opracowania syntetycznej krwi, która pomoże skutecznie leczyć wiele chorób.
Pisanie odręczne lepiej wspomaga proces zapamiętywania niż pisanie na klawiaturze - informują naukowcy na łamach "Advances in Haptics".
Naukowcy z 38 instytucji naukowych wspólnie zsekwencjonowali genom poziomki. Artykuł z wynikami badań ukazał się na łamach "Nature Genetics".
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Park Narodowy "Ujście Watry" organizuje imprezę edukacyjną, poświęconą znaczeniu obszarów podmokłych dla przyrody i człowieka - poinformował Park Narodowy "Ujście Warty".
Niezależnie od tego, czy zjemy duże czy małe śniadanie, liczba kalorii przyswajanych podczas pozostałych posiłków w ciągu dnia nie zmienia się - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nutrition Journal".
Silny ból łydki, opuchlizna, zaczerwienienie mogą być objawami zakrzepicy żył głębokich. Ta poważna i choroba, na którą co roku zapada 60 tys. Polaków może - nieleczona - doprowadzić w ciągu kilku sekund do zgonu - alarmują lekarze.
W końcu dokładnie określono źródło Amazonki. No i zmierzono, że jest najdłuższą rzeką świata. To zła wiadomość dla Nilu. Spadł na drugą pozycję.
Senat jednogłośnie przyjął w czwartek uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Przyjęty tekst uchwały otrzymał biorący udział w posiedzeniu przewodniczący Senatu Francji, Gerard Larcher.
Jedz aronię, ryby, brokuły, rozwiązuj łamigłówki, idź na długi spacer. Znajdź pasję – zamiast oglądać telewizyjne seriale. To recepta, by drugą połowę życia przeżyć w zdrowiu.
Istnienie życia na Ziemi zawdzięczamy zjawiskom zachodzącym wokół odległych gwiazd. Wskazują na to wyniki najnowszego eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z francuskiego uniwersytetu - informuje pismo "Astrophysical Journal Letters".
Podniesienie kubka z kawą lub piłki nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak od lat było utrapieniem dla twórców robotów. Naukowcy z Harvardu i Yale opracowali nową dłoń inspirowaną nogami karalucha. Ma ona lepiej radzić sobie z chwytaniem przedmiotów.
O celowości badania DNA mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Geny nie mówią wszystkiego o człowieku. Informacja w nich zapisana odpowiada mniej więcej za połowę naszych cech. Co dzisiaj można powiedzieć o człowieku, mając do dyspozycji jego DNA?
Niektóre płody mogą widzieć już przed przyjściem na świat. Przez brzuch mamy dociera do nich bowiem wystarczająca ilość światła, by rozwinął się zmysł wzroku - wynika z pracy włoskiego badacza, którą publikuje pismo "Developmental Psychobiology".
Uczeni z uniwersytetu w Hongkongu prowadzą prace nad wykorzystaniem bakterii jako nośników, a właściwie magazynów informacji. Badają pod tym kątem przydatność bakterii Escherichia coli.