Poczuć smak czyjegoś głosu, zobaczyć kolor imienia? Spostrzegać kształt muzyki, kolor dźwięku, zapach wyrazów, smak kolorów? Czy to możliwe? Okazuje się, że średnio jedna na 200 osób posiada taką zdolność.
Zauważyłeś kiedyś w muzeum, jak małe są rycerskie zbroje sprzed wieków? Albo jak krótkie są zabytkowe łóżka w skansenach? – Co to, łóżka dla dzieci? – dziwią się zwiedzający. Nie. Ludzie byli kiedyś o wiele niżsi. .:::::.
Odkrycie kości siedmiu osobników Homo floresiensis wstrząsnęło światem nauki. Nikt nie spodziewał się znaleźć takiego gatunku człowieka - niskiego, z małym mózgiem, lecz inteligentnego, w takim miejscu - na osamotnionej wyspie, żyjącego niemal współcześnie. .:::::.
Nie wyróżniały się niczym szczególnym. Były zwyczajne, ale zarazem wyjątkowe. Każdy Europejczyk pochodzi od jednej z nich, od siedmiu kobiet z epoki kamiennej.
Tomasz Rożek: O geotermii w Polsce mówi się albo bardzo dobrze, albo bardzo źle. Jedni twierdzą, że geotermia może nas energetycznie wyzwolić, inni – że nie ma na to najmniejszych szans. Gdzie leży prawda? .:::::.
W stolicy Chin, Pekinie, zima zaskoczyła drogowców. Na niektórych skrzyżowaniach pojawiły się zaspy śniegu. O tyle to dziwne, że opady śniegu były zaplanowane. .:::::.
Po czerwcowej powodzi największe straty są w 15. podkarpackich gminach położonych nad Wisłoką. Ucierpiało tam kilka tysięcy rodzin. Mieszkańcy zalanych miejscowości liczą straty. Wszyscy zastanawiają się dlaczego po raz kolejny doszło do tragedii. Na tym nie koniec - w tym tygodniu znowu możemy spodziewać się gwałtownych burz. Co dzieje się z pogodą? .:::::.
Czy tegoroczny wrzesień, z upalnym początkiem i bardzo zimną końcówką astronomicznego lata, jest czymś wyjątkowym? .:::::.
Cyklony pojawiają się znikąd. Żyją krótko i umierają, pozostawiając po sobie tragedie milionów ludzi i wieloletnią ekonomiczną ruinę. .:::::.
Rozpylanie siarki w stratosferze ma schłodzić Ziemię – twierdzi znany chemik. Pomysłów, jak powstrzymać ocieplający się – zdaniem niektórych naukowców – klimat, jest coraz więcej. Każdy oryginalny, każdy drogi i nierealny. I każdy potencjalnie niebezpieczny. .:::::.
„Tegoroczna zima jest najcieplejsza od ponad 200 lat” – głosiły jeszcze niedawno gazety. Niektórzy zapędzali się jeszcze dalej: „Jak tak dalej pójdzie, już niedługo znikną pod wodą polskie miasta na wybrzeżu Bałtyku”. .:::::.
W Andach topnieją lodowce. Za 15–25 lat niektóre z nich mogą zniknąć zupełnie. To grozi brakiem wody w wielu państwach Ameryki Południowej – ostrzegają organizacje ekologów w ogłoszonym pod koniec sierpnia raporcie. .:::::.
Katrina, Mitch, Ernesto, Ana, Claudette... Kobiece i męskie imiona noszą niszczycielskie huragany, co roku pod koniec lata i jesienią szalejące na Atlantyku, Pacyfiku czy Oceanie Indyjskim. Kto nadaje huraganom nazwy i jakimi zasadami się kieruje? .:::::.
W drugiej połowie czerwca w Polsce było równie ciepło jak nad Morzem Śródziemnym. Najpierw na nowo zaczęły grzać kaloryfery, potem nawet noce nie przynosiły upragnionego chłodu. Czy takie popadanie pogody z jednej skrajności w drugą to coś niespotykanego? .:::::.
Czy Grenlandia stanie się znowu zieloną wyspą? Czy raczej upodobnimy się do Eskimosów? Podczas gdy większość ekologów straszy efektem cieplarnianym, część naukowców ogłasza nadejście nowej epoki lodowcowej. .:::::.
Zakłócenia w komunikacji, awarie sieci energetycznej, smutne informacje o kolejnych ofiarach mrozów. Taki obraz ataku zimy przekazują media w tonie sensacji. A sensacji nie ma. .:::::.
Do tej pory satelitarne zdjęcia Placu Czerwonego w Moskwie albo Ogrodów Watykańskich pojawiały się tylko w szpiegowskich filmach. Dzisiaj można je oglądać na własnym komputerze. Wszystko dzięki programowi Google Earth. .:::::.
W każdym momencie nad światem szaleje 1800 burz, co minutę razi ziemię 6000 gromów. Dziennie na świecie zostaje przez nie zabitych około 20 osób, a 80 porażonych.
Fragment książki "Biblia a nauka", Wydawnictwo WAM, 2005 .:::::.
Fragmenty książki "Atlas zwierząt biblijnych", Wydawnictwo WAM, 2007 .:::::.