O mechanizmach uzależnienia od Facebooka mówi dr Aneta Przepiórka.
Każdy ludzki mózg dzięki neuronalnym połączeniom ma unikalną budowę i aktywność. Choć wzory tych połączeń zmieniają się w czasie - to pozwalają rozpoznać poszczególnych ludzi i diagnozować choroby.
„Pij mleko – będziesz wielki” – mówił w kampanii społecznej namawiającej dzieci do picia mleka Bogusław Linda. Nie mógł wiedzieć, że kilka lat później ukaże się publikacja, z której wynika, że to mleko przed wieloma tysiącami lat pozwoliło zawojować pół świata.
Pierwsi przedstawiciele Homo sapiens, którzy dotarli do Europy, musieli mierzyć się z mroźnym klimatem - piszą naukowcy na łamach "Science Advances".
W prowincji Barcelona, w Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii odkryto pozostałości po obozowisku neandertalczyka sprzed 60 tys. lat. Naukowcy twierdzą, że miejsce to zamieszkiwała grupa myśliwych.
Narzędzia sprzed 400 tys. lat, dla których surowcem były szkielety lokalnie żyjących słoni, zidentyfikowano we Włoszech - piszą naukowcy na łamach periodyku "PLOS ONE".
Dwieście grobów, w tym z okresu średniowiecza, i cenne zabytki odkryli wrocławscy naukowcy w czasie wykopalisk w czeskich Libkovicach. Badania są prowadzone we wsi, którą za kilka lat zniszczy kopalnia węgla brunatnego.
Obecność ołowiu w ludzkich organizmach ściśle odpowiadała natężeniu jego produkcji. I kropka.
Na przechowywanej w Muzeum Archeologicznym w Stambule babilońskiej tabliczce sprzed 3700 lat australijski matematyk znalazł ślady użycia systemu podobnego do trygonometrii Pitagorasa. Posługiwali się nią dawni geodeci.
W andaluzyjskiej grocie Cueva de Ardales znajdują się ślady malunków wykonanych przez ludzi neandertalskich - dowodzą najnowsze analizy, które opublikowano na łamach tygodnika naukowego "PNAS".