Nie było potrzeby dodatkowego elektrycznego zasilania ze strony błyskawic.
DNA w jądrze komórki nie wisi nieruchomo, a wokół niego nie kręcą się dokonujące transkrypcji genów cząsteczki RNA jak dotąd uważano. Polsko-brytyjski zespół naukowców przekonuje, że DNA jest w ruchu; to jedyny sposób, by nie dopuścić do plątaniny w jądrze komórki.
To może być droga do nowej metody usuwania groźnej toksyny.
Naukowcy opracowali test wykrywający ruch mikroorganizmów, który może posłużyć do wykrywania życia na Marsie i poza nim dużo taniej i prościej niż innymi metodami. Test wykorzystuje reakcje mikrobów na proste czynniki chemiczne.
Badania genetyczne wskazują, że w prehistorycznej Anglii epoki żelaza dziedziczenie dokonywało się po linii żeńskiej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów.
Kopalnie złota, warstwy wodonośne, głębokie odwierty - to przykłady miejsc, w których międzynarodowy zespół badaczy sprawdził mikrobiologiczne życie. Naukowcy porównali je do mikroorganizmów na lądach, w morzach i jeziorach.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Pod wpływem ciśnienia jednokomórkowe organizmy zwane archeonami mogą tworzyć wielokomórkowe struktury przypominające tkanki. To wskazuje na ważną rolę czynników fizycznych w ewolucji - informuje serwis "bioRxiv".
Polscy naukowcy przebadali mechanizmy adaptacyjne bakterii z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.