Odkrył przyczynę zespołu Downa i całe życie przeciwstawiał się próbom wykorzystania go jako argumentu za aborcją, przez co stracił szansę na Nagrodę Nobla. Zbliżająca się beatyfikacja prof. Jérôme’a Lejeune’a to krzyk za życiem w społeczeństwie, w którym zdiagnozowanie tej choroby u nienarodzonego dziecka coraz częściej oznacza wyrok śmierci.
Jak co roku w październiku światowe media udostępniają swoje czołówki tematom naukowym. Konkretnie fizjologii i medycynie, fizyce oraz chemii. W tym roku, z powodu epidemii COVID-19, Nagrody Nobla nie wybrzmiały tak głośno jak zwykle. A szkoda, bo warto o nich wspomnieć.Za opracowanie metody edycji genomu.Za udowodnienie istnienia czarnych dziur oraz supermasywnego obiektu w centrum Drogi Mlecznej.Za odkrycie wirusa HCV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Jako jezuita przeszedł pełny trening w programie Apollo, przygotowującym do lotu na Księżyc. Przyczynił się do rehabilitacji Galileusza, a jego imieniem nazwano jedną z asteroid. Zmarł o. George Coyne SJ nazywany papieskim astronomem.
Nie tylko Kopernik, Skłodowska-Curie, Łukasiewicz czy Czochralski - także dziś polscy naukowcy prowadzą ważne i ciekawe badania. Przypominamy wybrane osiągnięcia z ostatnich lat.
Profesorowie: Trautman, Ekert, Wolszczan, Udalski, Dietl - w ostatnich latach polscy naukowcy kilka razy byli blisko Nagrody Nobla. Warto wybitnym naukowcom pomóc, by Nobla dostali - komentuje prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Pięciokrotny premier, jeden z twórców lwowskiej szkoły matematycznej, był jednocześnie mistrzem ślusarskim.
Taka sytuacja zdarza się nieczęsto. Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana za dwa różne projekty badawcze. Nie dość, że nie mają one ze sobą nic wspólnego, to na dodatek dzieli je od siebie kilkadziesiąt lat.
Połowa Nagrody Nobla z fizyki została przyznana za odkrycie planet pozasłonecznych. I choć ich pierwszym odkrywcą był prof. Aleksander Wolszczan, Polak nie został uhonorowany. Dlaczego?
Wiadomo już, że Tomasz Kot nie pojawi się w najnowszym odcinku przygód Jamesa Bonda. Zagra natomiast genialnego wynalazcę.
100 lat temu, 29 maja Arthur Eddington - za pomocą obserwacji pozornej zmiany położenia gwiazd - potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina. Teoria, która przyniosła Einsteinowi sławę, zmieniła fizykę i stała się podstawą dla wielu nowoczesnych technologii.