Bez nakładów na edukację osób z chorobami przewlekłymi, jak astma i obturacyjna choroba płuc (POChP), nie uda się uzyskać dobrych efektów terapii, nawet stosując najlepsze leki - mówili lekarze i pacjenci w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie.
Żyjąca na Podkarpaciu największa w Polsce populacja niedźwiedzi nadal zachowuje się zgodnie z pierwotnymi instynktami, a więc unika ludzi - uważa rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Papieska Akademia Nauk ostrzega przed topnieniem lodowców i apeluje o powstrzymanie tego procesu poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. W Watykanie opublikowano raport grupy roboczej powołanej przez tę instytucję w celu zbadania wspomnianego problemu.
Naukowcy z University College of London prowadzą badania nad wykorzystaniem wirusa HIV (powodującego chorobę AIDS) do leczenia. Jakim cudem?
"Materia - Człowiek - Kultura" - pod takim hasłem oficjalnie zainaugurowano w czwartek XI Festiwal Nauki w Krakowie. Do soboty festiwalowi goście mogą skorzystać z naukowych pokazów, wykładów popularnonaukowych, licznych wystaw i wycieczek.
Polacy są dobrze chronieni przed chorobami zakaźnymi objętymi szczepieniami obowiązkowymi. Zwiększa się natomiast zagrożenie zakażeniami, przeciwko którym szczepienia są jedynie zalecane - stwierdzili eksperci podczas konferencji poświęconej szczepieniom.
Lekcje muzyki w dzieciństwie mogą zaowocować większą sprawnością intelektualną w podeszłym wieku – poinformował periodyk „Neuropsychology”.
"Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię" – powiedział w III w p.n.e. Archimedes z Syrakuz. Żartował z tym przesuwaniem?
Dzieci od telewizji oderwać bardzo trudno. A co zrobić, gdy w programach – nawet tych dla dzieci – pojawia się przemoc? Najlepiej włączyć kanał, przy którym pociechy są bezpieczne. Na przykład Da Vinci Learning. A później… usiąść z nimi. Uczyć się i świetnie bawić.
Naukowcy z Centrum Astronomicznego w Toruniu zaobserwowali połączenie dwóch gwiazd. To pierwsze tego typu badania na świecie.
Uczniowie z Torunia i z Sierpca znaleźli dwie nieznane wcześniej planetoidy na fotografiach wykonanych przez hawajski teleskop Pan-STARRS 1. Odkryć dokonano dzięki międzynarodowemu programowi International Astronomical Search Collaboration (IASC).
Psycholodzy z University of Hertfordshire w Anglii twierdzą, że drogie wina wcale nie są lepsze od tanich. No chyba że znamy cenę. Profesor Richard Wiseman przeprowadził badania na próbie 575 osób.
Małe i ubogie miasteczko Breznik, na zachodzie Bułgarii, w ostatnich tygodniach żyje wizją kilku ton złota. Kruszec prawdopodobnie kryje się w okolicznych skałach.
Aż 14 proc. firm i instytucji, aby nieodwracalnie skasować cyfrowe dane z twardych dysków komputerów, używa do tego gwoździa i młotka. O połowę mniej stosuje do tego samego celu wiertarkę - wynika z ankiety jednej z firm zajmującej się tzw. informatyką śledczą.
Kaktusy i inne rośliny magazynujące wodę rozprzestrzeniły się na naszej planecie 5-10 mln lat temu, podczas globalnego ochłodzenia - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W najbliższą niedzielę po raz 16. świętowany będzie na Polach Mokotowskich w Warszawie Dzień Ziemi. W ramach akcji "Las blisko nas" organizatorzy będą namawiać warszawiaków do sadzenia drzew, ONZ ustanowiła bowiem 2011 r. Międzynarodowym Rokiem Lasów.
Znakomicie zachowany pochówek trójki neandertalczyków sprzed 50 tys. lat odnaleziono w jaskini Sima de las Palomas w Hiszpanii - informuje serwis Discovery.
W dach gospodarstwa pod Kruklankami na Mazurach uderzył niewielki meteoryt. Zjawisko wywołało ogromne poruszenie wśród naukowców, bo to pierwszy w Polsce od 17 lat okruch planetoidy odnaleziony natychmiast po spadku na ziemię.
Pionierskie badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek macierzystych do odbudowy mięśnia serca zniszczonego przez zawał prowadzi katolickie małżeństwo naukowców z USA.
Za pomocą warknięć i popiskiwania szympansy bonobo informują się wzajemnie, gdzie znaleźć najlepsze kąski. O brytyjskich badaniach tego zjawiska informuje pismo PLoS One.