Prehistoryczne samce komarów z czasów dinozaurów również wysysały krew, podobnie jak samice - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Skamieniałość prehistorycznego długonogiego ptaka, odkryta w Chinach, jest ważnym ogniwem ewolucji tej grupy zwierząt - informująnaukowcy na łamach najnowszego wydania "Nature".
Cztery zęby, sprzed około 148 mln lat temu, należące do plezjozaurów - odkryli naukowcy z UJ i PAN w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gmina Sławno, woj. łódzkie). Jak podają, to pierwsze skamieniałości tych wodnych gadów z tego stanowiska paleontologicznego.
Niezwykła skamieniałość sprzed 125 mln lat świadczy o tym, że ssaki potrafiły zapolować na dinozaury - informują naukowcy na łamach pisma "Scientific Reports".
Najwcześniejsze gady i ptaki być może nie składały jajek, ale rodziły swoje młode - informują naukowcy na łamach "Nature Ecology & Evolution".
Nowo odkryty roślinożerny dinozaur może być brakującym ogniem z czasów, gdy zmieniający się klimat Ziemi spowodował znaczące zmiany w funkcjonowaniu populacji dinozaurów - opisali naukowcy w piśmie PLOS ONE.
Zespół archeologów i informatyków z Izraela stworzył oparty na sztucznej inteligencji (SI) program tłumaczący starożytne pismo klinowe. Dzięki temu jest możliwe natychmiastowe przetłumaczenie na język angielski dziesiątek tysięcy zdigitalizowanych już tabliczek.
Dinozaury miały zdolność przyjmowania perspektywy innego osobnika - uważają badacze.
Prehistoryczne małpy człekokształtne mogły wykształcić w toku ewolucji pozycję wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem po liście - dowodzą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Skamieniałości sprzed 250 mln lat są świadectwem, że po największym wymieraniu ekosystem ziemski zregenerował się szybciej niż przypuszczano - informują naukowcy na łamach "Science".