Wydaje się, że nasze codzienne decyzje nie mają wpływu na otoczenie. Ale to złudzenie. Wędrówka po kanadyjskich szlakach dobrze to złudzenie pokazuje.
Największa, najbliższa i najważniejsza. O tych czarnych dziurach opowiada Tomasz Rożek.
Torfowiska Syberii od tysięcy lat mozolnie magazynowały w sobie węgiel, pochłaniając CO2 z powietrza. Teraz go uwalniają.
Tysiące fragmentów naczyń ceramicznych, monety, amulety i ofiara w postaci czaszki psa pod progiem domu - to najciekawsze odkrycia dokonane w tym roku na średniowiecznym grodzisku w Owidzu (Pomorskie).
75 lat temu, 11 sierpnia 1944 r., na Kielecczyźnie pod dowództwem kpt. Antoniego Dąbrowskiego-Szackiego "Bohuna" powstała Brygada Świętokrzyska, największa formacja zbrojna Narodowych Sił Zbrojnych; walczyła zarówno z podziemiem komunistycznym, jak i Niemcami. Obecnie toczą się dyskusje dotyczące charakteru niektórych działań BŚ.
Czy można zarabiać miliardy, świadcząc swoje usługi za darmo? To nie jest – wbrew pozorom – pytanie podchwytliwe. Takie firmy jak Google czy Facebook nie pobierają opłat. A równocześnie ich wartość przekracza budżety większości państw świata.
Dwa lata wcześniej, w ramach testów, konstrukcja zostanie złożona w Polsce.
W nocy z poniedziałku na wtorek (12/13 sierpnia) przypada maksimum aktywności roju Perseidów. To okazja do obserwacji licznych "spadających gwiazd". Mniej więcej w tym terminie w różnych miejscach organizowane są astronomiczne pikniki i pokazy nieba.
Żelazny grot włóczni, mierzący kilkadziesiąt centymetrów długości - najprawdopodobniej wikiński, odkryli archeolodzy w czasie badań podwodnych w jeziorze Lubanowo (Zachodniopomorskie). Są też znaleziska z innych epok.
Praca serca ma wpływ na mózg.
Znaleziono niezwykle skuteczny bloker bólu
Z porównania zdjęć satelitarnych jasno wynika, że wycinka dżungli amazońskiej przyspiesza.
A konkretnie – Uniwersytet Adama Mickiewicza w kosmosie.
Radziecki atomowy okręt podwodny Komsomolets, który uległ wypadkowi i osiadł na dnie u wybrzeży Norwegii 30 lat temu… zaczął przeciekać.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie robi się coraz bardziej napięta. A tymczasem Iran zapowiedział, że zaczyna wzbogacanie uranu ponad poziom ustalony w międzynarodowym układzie nuklearnym. Co to znaczy? I po co to robi?
Jeśli wierzyć chińskim paleontologom, pióra to struktury, które wyewoluowały, zanim pojawiły się na Ziemi ptaki, a nawet dinozaury. Co więcej – pióra nie powstały, by stworzenie mogło latać.
Nie jest łatwo opowiedzieć znaną historię tak, by zainteresowała szerokiego odbiorcę. Twórcom serialu „Czarnobyl” udało się to perfekcyjnie.
Naukowcom z USA udało się przywrócić wzrok sześciu niewidomym osobom przez wszczepienie do ich mózgu implantu.
W sezonie ogórkowym w prasie, telewizji i internecie rzadko pojawiają się ogórki. Częściej pisze się o sinicach. Nie inaczej jest w tym roku. Zamknięte kąpieliska i strach przed czymś, co… nie wiadomo, czym jest. I na dodatek kwitnie.
Przez setki lat, patrząc w gwiazdy, zastanawialiśmy się, czy tam, nad naszymi głowami, mieszkają żywe istoty. Wciąż zadajemy sobie to samo pytanie, choć wiemy znacznie więcej niż nasi dalecy przodkowie.