Na stanowisku archeologicznym w południowej Anglii naukowcy odkryli pozostałości ludzkiego siedliska sprzed 4500 lat - informuje serwis internetowy BBC News.
Niewielkie, wczesne ssaki padały łupem dinozaurów. Naukowcy odkryli rzadkie świadectwo tych dramatycznych polowań - czytamy na łamach internetowego serwisu "Discovery".
W ciągu ostatnich miesięcy polscy archeolodzy pracujący w różnych częściach świata udowodnili, że są specjalistami najwyższej klasy.
Unijny program "szklanka mleka" ma promować wśród dzieci i młodzieży spożycie mleka, a tym samym zdrowy styl życia, a nie zastępować rynek zbytu dla producentów mleka - mówił podczas konferencji prasowej w poniedziałek minister rolnictwa Marek Sawicki.
12 koralowców, które znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i ich przywóz bez zezwolenia jest zabroniony, zatrzymali celnicy na lotnisku Rzeszów - Jasionka. Próbowała wwieźć je do Polski kobieta wracająca z Egiptu.
Prawie 257 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie, bobry i żubry w woj. podkarpackim - poinformowała w poniedziałek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.
W ostatnich dniach lipca wieczorne niebo szykuje nam atrakcję w postaci ciekawej konfiguracji czterech planet i jasnego Regulusa - informuje serwis SpaceWeather.com.
Naukowcy z Łodzi chcą zmierzyć kilkanaście tysięcy Polaków i opracować nowe tabele wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Ostatnio takie "zdejmowanie miary" odbyło się w połowie lat 80. ub. wieku. Teraz badacze zamienią centymetr na nowoczesne urządzenie do bezdotykowego skanowania sylwetki.
Co było pierwsze, kura czy jajko? Dzisiaj wiadomo, że kura.
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN znaleźli metodę, która pozwoli łatwo i tanio usuwać i odzyskiwać nanoodpady ze ścieków. W Urzędzie Patentowym RP złożyli już wnioski chroniące to rozwiązanie - poinformował PAP doc. dr hab. Marcin Fiałkowski z IChF PAN.
Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a astronomowie zaobserwowali gwiazdę, która porusza się trzykrotnie szybciej niż Słońce. Na dodatek gwiazda ta mogła powstać w nieprawdopodobnie kosmicznym zbiegu okoliczności.
Ponad jeden gigawat energii mogą już wytworzyć zainstalowane w Polsce elektrownie wiatrowe. Takich instalacji jest obecnie 347 - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.
Przepełnione więzienia są wylęgarnią AIDS - ostrzegł w piątek na międzynarodowej konferencji "AIDS 2010" specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur Manfred Nowak, wzywając do podjęcia odpowiednich środków w celu walki z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV.
Glonowy dywan unoszący się na Bałtyku zagraża morskim zwierzętom oraz turystyce nadmorskiej - pisze w piątek brytyjski dziennik "The Independent". Zakwit glonów spowodowały rekordowo wysokie temperatury, słabe wiatry oraz nawozy, które trafiają do morza.
By zmniejszyć ryzyko osłabienia wzroku, starsze osoby muszą spożywać więcej ryb - doszli do wniosku naukowcy Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA). Wyniki ich badań opublikowano w najnowszym wydaniu pisma "Oftalmologia".
Zmniejszenie spożycia mięsa może być sposobem na zgrabną sylwetkę - wynika z pracy brytyjskich naukowców, którą publikuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition".
Sumę 2 mln euro na rekultywację południowej części Pustyni Błędowskiej otrzymała gmina Klucze. Znaczący udział w tej kwocie ma dotacja z Unii Europejskiej.
Naukowcy odkryli najcięższą ze znanych gwiazd. W momencie narodzin jej masa była ok. 320 razy większa od masy Słońca. Jest to też gwiazda o największej jasności - niemal 10 mln razy większej niż Słońce.
Nietoperze mogą pomóc w walce z komarami - przyznają naukowcy. Jak mówi Joanna Kohyt z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badająca zwyczaje tych ssaków, nie należy jednak oczekiwać cudu, nawet jeśli zapewnimy im wygodne lokum w pobliżu domu.
Rzeka Jordan jest zbyt zanieczyszczona, by można w niej było udzielać chrztów – ogłosiło stowarzyszenie Amis de la terre/Proche-Orient (Przyjaciele Ziemi/Bliski Wschód). W Jordanie chrzest z rąk św. Jana Chrzciciela przyjął Jezus Chrystus. Na pamiątkę tego wydarzenia chrztów w tej rzece dokonują niektóre wyznania chrześcijańskie.